Vishay/Dale RLR32C1742FMRE6
RLR32C1742FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1742FMRE6
Brief Description
RES 17.4K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1742FMRE6.pdf
Availability of RLR32C1742FMRE6
QUANTITY
RLR32C1742FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1742FMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR32C1742FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1742FMRE6
Related LinksRLR32C1, RLR32C1742FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1742FMRE6 Details Description
Related parts for RLR32C1742FMRE6
CUTTER WIRE DUCT STRAIGHT 8.36" datasheet.pdf
PHOTOTRNS NPN W/CAP SIDE LOOK datasheet.pdf
IC IF RCVR 11BIT 200MSPS 144BGA datasheet.pdf
SENSING BAND LIQUID LEAK 70M datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 200MW 1005 datasheet.pdf
RES 560 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
500 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
REJACKETING SLEEVE 10' COIL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AC datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf