Vishay/Dale RLR32C1800GRB14
RLR32C1800GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1800GRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180 OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1800GRB14.pdf
Availability of RLR32C1800GRB14
QUANTITY
RLR32C1800GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1800GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C1800GRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1800GRB14
Related LinksRLR32C1, RLR32C1800GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1800GRB14 Details Description
Related parts for RLR32C1800GRB14
BATTERY PACK NIMH 4.8V 700MAH datasheet.pdf
IC MOD RF POWER AMP 8PIN 3X3LCC datasheet.pdf
IC CTRLR PCMCIA CARDBS DL 28SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS 1.2MM VERT SMD datasheet.pdf
PLUG DBL BANANA W/WIRE GUIDE SET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 10% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.6A 163.3 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf