Vishay/Dale RLR32C1R00GMRSL
RLR32C1R00GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C1R00GMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C1R00GMRSL.pdf
Availability of RLR32C1R00GMRSL
QUANTITY
RLR32C1R00GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C1R00GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C1R00GMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C1R00GMRSL
Related LinksRLR32C1, RLR32C1R00GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C1R00GMRSL Details Description
Related parts for RLR32C1R00GMRSL
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 2.8MSPS DIFF 10MSOP datasheet.pdf
OSC VCO 3000-3100MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CHOKE COIL COMMON MODE 100MA SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 8A TO220AC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 4POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 12" 9S FIN datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf