Vishay/Dale RLR32C2051FPRSL
RLR32C2051FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C2051FPRSL
Brief Description
RES 2.05K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C2051FPRSL.pdf
Availability of RLR32C2051FPRSL
QUANTITY
RLR32C2051FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C2051FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C2051FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C2051FPRSL
Related LinksRLR32C2, RLR32C2051FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C2051FPRSL Details Description
Related parts for RLR32C2051FPRSL
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 10.16MM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
FAN 60X25MM LCKD RTR IP57 24VDC datasheet.pdf