Vishay/Dale RLR32C22R1FPRE6
RLR32C22R1FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C22R1FPRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.1 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C22R1FPRE6.pdf
Availability of RLR32C22R1FPRE6
QUANTITY
RLR32C22R1FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C22R1FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR32C22R1FPRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C22R1FPRE6
Related LinksRLR32C2, RLR32C22R1FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C22R1FPRE6 Details Description
Related parts for RLR32C22R1FPRE6
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO214AC datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY 7SEGMENT ALGAAS CC 0.3" datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 15.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 5W SMBJ datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250V AXIAL datasheet.pdf