Vishay/Dale RLR32C2490FRRSL
RLR32C2490FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C2490FRRSL
Brief Description
RES 249 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C2490FRRSL.pdf
Availability of RLR32C2490FRRSL
QUANTITY
RLR32C2490FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C2490FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C2490FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C2490FRRSL
Related LinksRLR32C2, RLR32C2490FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C2490FRRSL Details Description
Related parts for RLR32C2490FRRSL
RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V TO92-3 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 48POS DUAL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
REFLECTOR NICHIA/CITIZEN LED RND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf