Vishay/Dale RLR32C2700GMBSL
RLR32C2700GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C2700GMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 270 OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C2700GMBSL.pdf
Availability of RLR32C2700GMBSL
QUANTITY
RLR32C2700GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C2700GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C2700GMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)270
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C2700GMBSL
Related LinksRLR32C2, RLR32C2700GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C2700GMBSL Details Description
Related parts for RLR32C2700GMBSL
TRANS PNP 400V 0.2A SOT 223 datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 3+PE SILVR BLUE datasheet.pdf
IC PLL CLK GEN 1:14 3.3V 52-LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 287VC SMB datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 BLU 250' datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
FERRITE CHIP 30 OHM 6000MA 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf