Vishay/Dale RLR32C3013FPRE6
RLR32C3013FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C3013FPRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C3013FPRE6.pdf
Availability of RLR32C3013FPRE6
QUANTITY
RLR32C3013FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C3013FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR32C3013FPRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C3013FPRE6
Related LinksRLR32C3, RLR32C3013FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C3013FPRE6 Details Description
Related parts for RLR32C3013FPRE6
TRIAC 600V 0.8A DO214 datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6 M32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 1KW 400V datasheet.pdf
DGTL ISO 5.6KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
30 SIL VERT SOCKET 4.6MM datasheet.pdf