Vishay/Dale RLR32C3740FRBSL
RLR32C3740FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C3740FRBSL
Brief Description
RES 374 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C3740FRBSL.pdf
Availability of RLR32C3740FRBSL
QUANTITY
RLR32C3740FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C3740FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C3740FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C3740FRBSL
Related LinksRLR32C3, RLR32C3740FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C3740FRBSL Details Description
Related parts for RLR32C3740FRBSL
TRIAC ALTERNISTOR 800V 25A TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 220MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
RES 11 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 13pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
PNL MNT YLW W/WIRE 12" datasheet.pdf
BOARD EVAL SWITCH SPDT HMC544 datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 29 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLEX 32POS PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf