Vishay/Dale RLR32C3742FRBSL
RLR32C3742FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C3742FRBSL
Brief Description
RES 37.4K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C3742FRBSL.pdf
Availability of RLR32C3742FRBSL
QUANTITY
RLR32C3742FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C3742FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C3742FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C3742FRBSL
Related LinksRLR32C3, RLR32C3742FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C3742FRBSL Details Description
Related parts for RLR32C3742FRBSL
RECT BRIDGE GPP 600V 10A GBJ datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 20POS VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 49MM datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 2POS datasheet.pdf