Vishay/Dale RLR32C4640FRRSL
RLR32C4640FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C4640FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 464 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C4640FRRSL.pdf
Availability of RLR32C4640FRRSL
QUANTITY
RLR32C4640FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C4640FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C4640FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C4640FRRSL
Related LinksRLR32C4, RLR32C4640FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C4640FRRSL Details Description
Related parts for RLR32C4640FRRSL
CONN RECEPT 3POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
HOLDER WITHOUT LED 3MM 2PLACE datasheet.pdf
SENSOR PNP DIFF 5M CBL PLASTIC datasheet.pdf
IC MPU SITARA 720MHZ 324NFBGA datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
14 A/L UNIV HDR HSG VP datasheet.pdf