Vishay/Dale RLR32C47R5FPRSL
RLR32C47R5FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C47R5FPRSL
Brief Description
RES 47.5 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C47R5FPRSL.pdf
Availability of RLR32C47R5FPRSL
QUANTITY
RLR32C47R5FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C47R5FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C47R5FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C47R5FPRSL
Related LinksRLR32C4, RLR32C47R5FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C47R5FPRSL Details Description
Related parts for RLR32C47R5FPRSL
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 25W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 0.002 OHM 15W 5% TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 120MA 9.25 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CTV 61C 61#20 SKT PLUGCOAX PIN datasheet.pdf
47UF 40V 10X16 105C RAD datasheet.pdf