Vishay/Dale RLR32C4R70GMBSL
RLR32C4R70GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C4R70GMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7 OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C4R70GMBSL.pdf
Availability of RLR32C4R70GMBSL
QUANTITY
RLR32C4R70GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C4R70GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C4R70GMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C4R70GMBSL
Related LinksRLR32C4, RLR32C4R70GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C4R70GMBSL Details Description
Related parts for RLR32C4R70GMBSL
IC DRIVER CABLE LOOP CIRC 16SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 43A D2PAK datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET .4MM 44POS SMD datasheet.pdf
PLUG 5POS 0 DEG BLK/BLUE 4.0-5.2 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 10MSOP datasheet.pdf
IC COMPARATOR VOLT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
STRING POT 12.5 INCH RANGE datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 20% 310VAC AXIA datasheet.pdf