Vishay/Dale RLR32C5101GMBSL
RLR32C5101GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C5101GMBSL
Brief Description
RES 5.1K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C5101GMBSL.pdf
Availability of RLR32C5101GMBSL
QUANTITY
RLR32C5101GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C5101GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C5101GMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C5101GMBSL
Related LinksRLR32C5, RLR32C5101GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C5101GMBSL Details Description
Related parts for RLR32C5101GMBSL
RES SMD 5.23K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 160POS STR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO263AB datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 21.84MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 680MA 2.13 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA SOD523 datasheet.pdf