Vishay/Dale RLR32C5111FPB14
RLR32C5111FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C5111FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C5111FPB14.pdf
Availability of RLR32C5111FPB14
QUANTITY
RLR32C5111FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C5111FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR32C5111FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C5111FPB14
Related LinksRLR32C5, RLR32C5111FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C5111FPB14 Details Description
Related parts for RLR32C5111FPB14
TRANS PNP 25V 0.2A SOT-23 datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 1.5A TO-92 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.079 50 POS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 160MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 36POS DR LOW P datasheet.pdf