Vishay/Dale RLR32C5601GMRE6
RLR32C5601GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C5601GMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.6K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C5601GMRE6.pdf
Availability of RLR32C5601GMRE6
QUANTITY
RLR32C5601GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C5601GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR32C5601GMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C5601GMRE6
Related LinksRLR32C5, RLR32C5601GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C5601GMRE6 Details Description
Related parts for RLR32C5601GMRE6
RES SMD 20 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RS232 3V5.5V DRVR ESD 20TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC 1.5KE datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 8.1A 26 MOHM TH datasheet.pdf
GASKET ULTRASOFT 8.1MMX7.6M datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
9P HOOD NEW TYPE 4-40 TAPP datasheet.pdf
UK CHARGER FOR HT2100 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 10ppm 9pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf