Vishay/Dale RLR32C5601GMRE6
RLR32C5601GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C5601GMRE6
Brief Description
RES 5.6K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C5601GMRE6.pdf
Availability of RLR32C5601GMRE6
QUANTITY
RLR32C5601GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C5601GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR32C5601GMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C5601GMRE6
Related LinksRLR32C5, RLR32C5601GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C5601GMRE6 Details Description
Related parts for RLR32C5601GMRE6
IC TRANSLATOR TRIPLE 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 15.37MM datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 975MA 160 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES 110 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
FILTER 3-TERM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf