Vishay/Dale RLR32C5602GPRE6
RLR32C5602GPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C5602GPRE6
Brief Description
RES 56K OHM 2% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C5602GPRE6.pdf
Availability of RLR32C5602GPRE6
QUANTITY
RLR32C5602GPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C5602GPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR32C5602GPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C5602GPRE6
Related LinksRLR32C5, RLR32C5602GPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C5602GPRE6 Details Description
Related parts for RLR32C5602GPRE6
RES SMD 169K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 80MA SC88A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TRIM 8-90PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.25W DO214AC datasheet.pdf