Vishay/Dale RLR32C6191FMBSL
RLR32C6191FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C6191FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.19K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C6191FMBSL.pdf
Availability of RLR32C6191FMBSL
QUANTITY
RLR32C6191FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C6191FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C6191FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C6191FMBSL
Related LinksRLR32C6, RLR32C6191FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C6191FMBSL Details Description
Related parts for RLR32C6191FMBSL
CONN HEADER 12POS DL 30GOLD SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
OSC XO 25.175MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CONN CONTACT MINI COAX PIN datasheet.pdf
IC INVERT SYN FET DRVR 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR PHOTO HORIZ BGS 100MM PNP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IPD FLATPAK 2MM NAMUR 2M datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf