Vishay/Dale RLR32C7500FPRSL
RLR32C7500FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C7500FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C7500FPRSL.pdf
Availability of RLR32C7500FPRSL
QUANTITY
RLR32C7500FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C7500FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C7500FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C7500FPRSL
Related LinksRLR32C7, RLR32C7500FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C7500FPRSL Details Description
Related parts for RLR32C7500FPRSL
RES SMD 510K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf