Vishay/Dale RLR32C7872FMRE6
RLR32C7872FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C7872FMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 78.7K OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C7872FMRE6.pdf
Availability of RLR32C7872FMRE6
QUANTITY
RLR32C7872FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C7872FMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR32C7872FMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C7872FMRE6
Related LinksRLR32C7, RLR32C7872FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C7872FMRE6 Details Description
Related parts for RLR32C7872FMRE6
CAP CER 1500PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 30A 37 MOHM CHASS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC COMPARATOR SNGL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21X16 BE/GY datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V 20% X6S 0603 datasheet.pdf