Vishay/Dale RLR32C9090FPRSL
RLR32C9090FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR32C9090FPRSL
Brief Description
RES 909 OHM 1% 1W AXIAL
Datasheet Download
RLR32C9090FPRSL.pdf
Availability of RLR32C9090FPRSL
QUANTITY
RLR32C9090FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR32C9090FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR32C9090FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/03, RLR32
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.190" Dia x 0.562" L (4.83mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR32C9090FPRSL
Related LinksRLR32C9, RLR32C9090FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR32C9090FPRSL Details Description
Related parts for RLR32C9090FPRSL
RES SMD 3.57 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 DIP SLD datasheet.pdf