Hirose Electric Co Ltd RM12WBP-CP(7)(71)
RM12WBP-CP(7)(71) picture photo
Mfg. Part Number
RM12WBP-CP(7)(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Backshells and Cable Clamps
Brief Description
CONN CABLE CLAMP SZ12 M13 SILVER
Datasheet Download
RM12WBP-CP(7)(71).pdf
Availability of RM12WBP-CP(7)(71)
QUANTITY
RM12WBP-CP(7)(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM12WBP-CP(7)(71)
Internal Part NumberEIS-RM12WBP-CP(7)(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWaterproof Connector
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Backshells and Cable Clamps
SeriesRM-W
TypeCable Clamp
Cable Opening0.296" (7.50mm)
Diameter - Outside0.630" (16.00mm)
Shell Size - Insert12
Thread SizeM13x0.75
Cable Exit180°
MaterialBrass, Zinc Alloy
PlatingNickel
Shielding-
ColorSilver
FeaturesGasket, Washer
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Includes4 pcs - 2 pc Clamp, 1 Gasket, 1 Washer
Material Flammability Rating-
For Use With/Related ProductsRM-W Series Plug
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM12WBP-CP(7)(71)
Related LinksRM12WBP-, RM12WBP-CP(7)(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM12WBP-CP(7)(71) Details Description
Related parts for RM12WBP-CP(7)(71)
MOSFET N-CH 100V 38A TO-220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 200MA 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf