Hirose Electric Co Ltd RM15QPS-10S(71)
RM15QPS-10S(71) picture photo
Mfg. Part Number
RM15QPS-10S(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
RM15QPS-10S(71).pdf
Availability of RM15QPS-10S(71)
QUANTITY
RM15QPS-10S(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM15QPS-10S(71)
Internal Part NumberEIS-RM15QPS-10S(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRM
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Twist
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishSilver
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated350VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM15QPS-10S(71)
Related LinksRM15QPS, RM15QPS-10S(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM15QPS-10S(71) Details Description
Related parts for RM15QPS-10S(71)
IC MULTIPLEXER 32X1 48TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS UNIV I/O SLOT datasheet.pdf