Vishay/Dale RWR81N52R3FRRSL
RWR81N52R3FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N52R3FRRSL
Brief Description
RES 52.3 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N52R3FRRSL.pdf
Availability of RWR81N52R3FRRSL
QUANTITY
RWR81N52R3FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N52R3FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81N52R3FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N52R3FRRSL
Related LinksRWR81N5, RWR81N52R3FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N52R3FRRSL Details Description
Related parts for RWR81N52R3FRRSL
IC FREQ SYNTH 2.6GHZ 24LAMUCSP datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LGH-3 DBL MLD END LEAD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS R/A PLUG-SOCKET 0.6M datasheet.pdf
FERRITE BEAD 120 OHM 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf