Hirose Electric Co Ltd RM15WTPZA-12S(72)
RM15WTPZA-12S(72) picture photo
Mfg. Part Number
RM15WTPZA-12S(72)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS CABLE SKT
Datasheet Download
RM15WTPZA-12S(72).pdf
Availability of RM15WTPZA-12S(72)
QUANTITY
RM15WTPZA-12S(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM15WTPZA-12S(72)
Internal Part NumberEIS-RM15WTPZA-12S(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWaterproof Power Connectors - Hirose
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRM-W
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishZinc, Brass, Pliable PVC, Chrome or Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated350VAC, 490VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM15WTPZA-12S(72)
Related LinksRM15WTPZ, RM15WTPZA-12S(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM15WTPZA-12S(72) Details Description
Related parts for RM15WTPZA-12S(72)
IC A/D CONV 8BIT HI-SPEED 20-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 10% 1411 datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN BOOT PROTECTIVE SIZE 1 BLK datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf