Vishay/Dale TNPW12061K98BEEA
TNPW12061K98BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW12061K98BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.98K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW12061K98BEEA.pdf
Availability of TNPW12061K98BEEA
QUANTITY
TNPW12061K98BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW12061K98BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW12061K98BEEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW12061K98BEEA
Related LinksTNPW1206, TNPW12061K98BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW12061K98BEEA Details Description
Related parts for TNPW12061K98BEEA
CONN RING 1/0AWG #7.95 TIN datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.025K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.25A 4X2SON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf