Hirose Electric Co Ltd RM24TR-31P(71)
RM24TR-31P(71) picture photo
Mfg. Part Number
RM24TR-31P(71)
Brief Description
CONN RCPT 31POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
RM24TR-31P(71).pdf
Availability of RM24TR-31P(71)
QUANTITY
RM24TR-31P(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM24TR-31P(71)
Internal Part NumberEIS-RM24TR-31P(71)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM24TR-31P(71)
Related LinksRM24TR-, RM24TR-31P(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM24TR-31P(71) Details Description
Related parts for RM24TR-31P(71)
RES 4.64K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 512B FLASH SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS PIN STRGHT datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 50PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SKT datasheet.pdf