Hirose Electric Co Ltd RM31TR-40S(71)
RM31TR-40S(71) picture photo
Mfg. Part Number
RM31TR-40S(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 40POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
RM31TR-40S(71).pdf
Availability of RM31TR-40S(71)
QUANTITY
RM31TR-40S(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of RM31TR-40S(71)
Internal Part NumberEIS-RM31TR-40S(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesRM
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions40
Shell Size - Insert31
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishBrass and Zinc, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RM31TR-40S(71)
Related LinksRM31TR-, RM31TR-40S(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
RM31TR-40S(71) Details Description
Related parts for RM31TR-40S(71)
Crystal 10.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf