Sullins Connector Solutions RMA18DTMH
RMA18DTMH picture photo
Mfg. Part Number
RMA18DTMH
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
RMA18DTMH.pdf
Availability of RMA18DTMH
QUANTITY
RMA18DTMH Order Process
Ship out your order
Specifications of RMA18DTMH
Internal Part NumberEIS-RMA18DTMH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMA18DTMH
Related LinksRMA1, RMA18DTMH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMA18DTMH Details Description
Related parts for RMA18DTMH
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
IC PWR SW USB SINGLE TDFN8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SIL MALE VERT SHROUDED HEADER datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2200K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW SOD80 datasheet.pdf