Sullins Connector Solutions RMA28DTMI
RMA28DTMI picture photo
Mfg. Part Number
RMA28DTMI
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD
Datasheet Download
RMA28DTMI.pdf
Availability of RMA28DTMI
QUANTITY
RMA28DTMI Order Process
Ship out your order
Specifications of RMA28DTMI
Internal Part NumberEIS-RMA28DTMI
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMA28DTMI
Related LinksRMA2, RMA28DTMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMA28DTMI Details Description
Related parts for RMA28DTMI
RES SMD 976 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH PROG SOT23-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.3V SSOT24-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf