Sullins Connector Solutions RMC17DTEF
RMC17DTEF picture photo
Mfg. Part Number
RMC17DTEF
Brief Description
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET
Datasheet Download
RMC17DTEF.pdf
Availability of RMC17DTEF
QUANTITY
RMC17DTEF Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC17DTEF
Internal Part NumberEIS-RMC17DTEF
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row17
Number of Positions34
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC17DTEF
Related LinksRMC1, RMC17DTEF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC17DTEF Details Description
Related parts for RMC17DTEF
RES SMD 2 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212POS .050 SMD datasheet.pdf
IC QUAD 2IN MUX NONINV 16-DIP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
HOUSING LOWER DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf