ST STGFW30H65FB
STGFW30H65FB picture photo
Mfg. Part Number
STGFW30H65FB
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 650V 60A 58W TO3PF
Datasheet Download
STGFW30H65FB.pdf
Availability of STGFW30H65FB
QUANTITY
STGFW30H65FB Order Process
Ship out your order
Specifications of STGFW30H65FB
Internal Part NumberEIS-STGFW30H65FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)650V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2V @ 15V, 30A
Power - Max58W
Switching Energy151µJ (on), 293µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge149nC
Td (on/off) @ 25°C37ns/146ns
Test Condition400V, 30A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-3PFM, SC-93-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3PF-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGFW30H65FB
Related LinksSTGFW3, STGFW30H65FB Datasheet, ST Distributor
STGFW30H65FB Details Description
Related parts for STGFW30H65FB
RES 5.1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC .3A PWR DIST SWITCH 8-DIP datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FERRULE 75/19S ZH W 1=500PCS datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.015UF RADIAL datasheet.pdf