Sullins Connector Solutions RMC18DRXN-S734
RMC18DRXN-S734 picture photo
Mfg. Part Number
RMC18DRXN-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
RMC18DRXN-S734.pdf
Availability of RMC18DRXN-S734
QUANTITY
RMC18DRXN-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC18DRXN-S734
Internal Part NumberEIS-RMC18DRXN-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC18DRXN-S734
Related LinksRMC18DR, RMC18DRXN-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC18DRXN-S734 Details Description
Related parts for RMC18DRXN-S734
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR RED datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POE INJECTOR 16.2W 18V DESKTOP datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 180MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT SKT datasheet.pdf