Sullins Connector Solutions RMC26DRAH-S734
RMC26DRAH-S734 picture photo
Mfg. Part Number
RMC26DRAH-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB
Datasheet Download
RMC26DRAH-S734.pdf
Availability of RMC26DRAH-S734
QUANTITY
RMC26DRAH-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC26DRAH-S734
Internal Part NumberEIS-RMC26DRAH-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row26
Number of Positions52
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC26DRAH-S734
Related LinksRMC26DR, RMC26DRAH-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC26DRAH-S734 Details Description
Related parts for RMC26DRAH-S734
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 4.62V SOT23B-3 datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .050" STR PCB datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2 X 1000UH .95A datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 4UDFN datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 60 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 26MA 70 OHM SMD datasheet.pdf