Vishay/Dale RNC55H2213BSB14
RNC55H2213BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2213BSB14
Brief Description
RES 221K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2213BSB14.pdf
Availability of RNC55H2213BSB14
QUANTITY
RNC55H2213BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2213BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2213BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2213BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2213BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2213BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2213BSB14
CONN PIN 16-18AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V TO220 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW TSFP-3 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 50MHZ 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf