Sullins Connector Solutions RMC28DREF-S734
RMC28DREF-S734 picture photo
Mfg. Part Number
RMC28DREF-S734
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET
Datasheet Download
RMC28DREF-S734.pdf
Availability of RMC28DREF-S734
QUANTITY
RMC28DREF-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC28DREF-S734
Internal Part NumberEIS-RMC28DREF-S734
Series-
PackagingTray
Number of Positions56
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC28DREF-S734
Related LinksRMC28DR, RMC28DREF-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC28DREF-S734 Details Description
Related parts for RMC28DREF-S734
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 24V datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 28POS HL LOW P datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf