Sullins Connector Solutions RMC28DREF
RMC28DREF picture photo
Mfg. Part Number
RMC28DREF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET
Datasheet Download
RMC28DREF.pdf
Availability of RMC28DREF
QUANTITY
RMC28DREF Order Process
Ship out your order
Specifications of RMC28DREF
Internal Part NumberEIS-RMC28DREF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMC28DREF
Related LinksRMC2, RMC28DREF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMC28DREF Details Description
Related parts for RMC28DREF
IC TXRX RS232 250KBPS SD 28-SSOP datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 59MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf