Stackpole Electronics Inc. RMCF0201FT47R0
RMCF0201FT47R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0201FT47R0
Brief Description
RES SMD 47 OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RMCF0201FT47R0.pdf
Availability of RMCF0201FT47R0
QUANTITY
RMCF0201FT47R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0201FT47R0
Internal Part NumberEIS-RMCF0201FT47R0
Standard Package1
SeriesRMCF
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.009" (0.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0201FT47R0
Related LinksRMCF020, RMCF0201FT47R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0201FT47R0 Details Description
Related parts for RMCF0201FT47R0
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 123 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSNG INSERT 12POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 38TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf