Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT36K5
RMCF0402FT36K5 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT36K5
Brief Description
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT36K5.pdf
Availability of RMCF0402FT36K5
QUANTITY
RMCF0402FT36K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT36K5
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT36K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT36K5
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT36K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT36K5 Details Description
Related parts for RMCF0402FT36K5
IC REG LDO 5V 0.2A 8WSON datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM SOD123 datasheet.pdf
12P MTA100 CONN ASSY POL 15AU datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.5A 170 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONV 2W SMD SNG OUT datasheet.pdf