Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT45R3
RMCF0402FT45R3 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT45R3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT45R3.pdf
Availability of RMCF0402FT45R3
QUANTITY
RMCF0402FT45R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT45R3
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT45R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT45R3
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT45R3 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT45R3 Details Description
Related parts for RMCF0402FT45R3
IC EEPROM 8KBIT 5MHZ 8SO datasheet.pdf
IC INTEGER-N PLL W/VCO 40VQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 38POS 2MM SMD datasheet.pdf
HEADER 28POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
GDT 145V 30% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf