Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT66R5
RMCF0402FT66R5 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT66R5
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT66R5.pdf
Availability of RMCF0402FT66R5
QUANTITY
RMCF0402FT66R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT66R5
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT66R5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT66R5
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT66R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT66R5 Details Description
Related parts for RMCF0402FT66R5
IC ADC 12BIT HS LC2MOS 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC MULTICH RS232 DVR/RCV 28TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 5.1K OHM 14SOIC datasheet.pdf