Stackpole Electronics Inc. RMCF0402FT750K
RMCF0402FT750K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0402FT750K
Brief Description
RES SMD 750K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RMCF0402FT750K.pdf
Availability of RMCF0402FT750K
QUANTITY
RMCF0402FT750K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0402FT750K
Internal Part NumberEIS-RMCF0402FT750K
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0402FT750K
Related LinksRMCF040, RMCF0402FT750K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0402FT750K Details Description
Related parts for RMCF0402FT750K
CONN HEADER .100 SINGL STR 1POS datasheet.pdf
IC RTC ELAPSED CNT SER 8-DIP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf