Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG102K
RMCF0603FG102K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG102K
Brief Description
RES SMD 102K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG102K.pdf
Availability of RMCF0603FG102K
QUANTITY
RMCF0603FG102K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG102K
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG102K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG102K
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG102K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG102K Details Description
Related parts for RMCF0603FG102K
SCALE DIAL W/BRAKE 46MM 10 TURN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
FUSE 80A 690VAC NON STD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 12DFN datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 400mA Backlight, Lighting 24-QFN (4x4) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
1.0 HDMI HARNESS SHELL GOLD datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
IC GATE 2.5K SO14 datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 125A 125VDC datasheet.pdf