Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG147R
RMCF0603FG147R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG147R
Brief Description
RES SMD 147 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG147R.pdf
Availability of RMCF0603FG147R
QUANTITY
RMCF0603FG147R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG147R
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG147R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG147R
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG147R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG147R Details Description
Related parts for RMCF0603FG147R
AC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.41A 117 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf