Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FG60K4
RMCF0603FG60K4 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FG60K4
Brief Description
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FG60K4.pdf
Availability of RMCF0603FG60K4
QUANTITY
RMCF0603FG60K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FG60K4
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FG60K4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FG60K4
Related LinksRMCF060, RMCF0603FG60K4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FG60K4 Details Description
Related parts for RMCF0603FG60K4
RES ARRAY 4 RES 150K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
POT 50K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 430K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T15 13.38" datasheet.pdf