Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT137K
RMCF0603FT137K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT137K
Brief Description
RES SMD 137K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT137K.pdf
Availability of RMCF0603FT137K
QUANTITY
RMCF0603FT137K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT137K
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT137K
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT137K
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT137K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT137K Details Description
Related parts for RMCF0603FT137K
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 14POS 2.5MM datasheet.pdf
IC TXRX DUAL RS232 3.3V 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ROLLER LEVER 250V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf