Stackpole Electronics Inc. RMCF0603FT634K
RMCF0603FT634K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603FT634K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 634K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603FT634K.pdf
Availability of RMCF0603FT634K
QUANTITY
RMCF0603FT634K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603FT634K
Internal Part NumberEIS-RMCF0603FT634K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603FT634K
Related LinksRMCF060, RMCF0603FT634K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603FT634K Details Description
Related parts for RMCF0603FT634K
RES SMD 17.8K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 82MH 32MA 238 OHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1KHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
EVAL BOARD HS TRIPLE SSOP OPAMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
MAX-LOC F1 3/8 90 .312-.375 datasheet.pdf
SCR FAST SW 1000V 200A TO200AB datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO-215AA datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.075UF RADIAL datasheet.pdf