Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JT180K
RMCF0603JT180K picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603JT180K
Brief Description
RES SMD 180K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603JT180K.pdf
Availability of RMCF0603JT180K
QUANTITY
RMCF0603JT180K Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603JT180K
Internal Part NumberEIS-RMCF0603JT180K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603JT180K
Related LinksRMCF060, RMCF0603JT180K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603JT180K Details Description
Related parts for RMCF0603JT180K
IC REG CTRLR DIV ISO PWM 24SSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO202 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DGTL POT 20K 256POS 10MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK PEG 03CKT datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER FOR MOD TERM BLOCK 3POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf