Stackpole Electronics Inc. RMCF0603JT33K0
RMCF0603JT33K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF0603JT33K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RMCF0603JT33K0.pdf
Availability of RMCF0603JT33K0
QUANTITY
RMCF0603JT33K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF0603JT33K0
Internal Part NumberEIS-RMCF0603JT33K0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF0603JT33K0
Related LinksRMCF060, RMCF0603JT33K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF0603JT33K0 Details Description
Related parts for RMCF0603JT33K0
FERRULE 1.5MM 16 BLK 1 = 500PCS datasheet.pdf
PS DC IN, QUAD OUT 5,12,-12,5.2V datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 490MA 330 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf